Pyrih i Batih

Ukraiński zespół Pyrih i Batih od 2019 r. prezentuje autorskie interpretacje ukraińskiej poezji w oryginalnych aranżacjach muzycznych. Lider zespołu Marian Pirożek to popularny lwowski artysta, autor tryptyku "Pole". W 2021 r. wraz z zespołem opracował i nagrał album "Spivomovnyi" (Słowo mówione) oparty na tekstach Stepana Rudańskiego.

Od wybuchu wojny zespół realizuje projekt: „Rozstrzelana poezja”, przypominając twórczość ukraińskich poetów – ofiar komunistycznego reżimu m.in. Wasyla Stusa, Wasyla Bobińskiego, Wołodymyra Swidzińskiego, Hrycka Czuprynki, Jewhena Płużnyka, Mykoły Chwediłowa, Mykoły Woronoja. 

Niestety artyści nie mogli opuścić Ukrainy by wziąć udział w XVI edycji festiwalu Spotkania Teatralne INNOWICA we wrześniu 2023 r. Niemniej zespół - w ramach "Projektu Antonycz" - nagrał płytę "Антонич (Зелений)/Antonycz (Zielony)" (playlista) w składzie:

    • Marjan Pyrożok - gitara, wokal, perkusja
    • Markijan Turkanyk - skrzypce
    • Ołeksandr Draczuk - perkusja
    • Jurij Chwostow - obój
    • Kristow Wikow - fagot
    • Artem Kamenkow - kontrabas

Serhij Savchenko

Urodził się we Lwowie, w Ukrainie w roku 1972. Studiował w Lwowskiej Szkole Sztuk Dekoracyjnych i Stosowanych im. I. Trusza oraz Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1998 r. Artysta zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, ale też fotografią, scenografią, animacją, wideo oraz rzeźbą uliczną. Jest założycielem niezależnego studia produkcji wideo i animacji Savchenko Studio Production oraz kuratorem programu rezydencji w Museum of Ideas we Lwowie.
 
Artysta jest też założycielem i dyrektorem  Savchenko Gallery i Fundacji Savchenko, które mają siedzibę w Gdańsku. Galeria jest nie tylko salą wystawową, ale także miejscem, gdzie ścierają się artystyczne pomysły i odbywają wydarzenia o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Galeria współpracuje z muzykami, architektami i projektantami, ale też instytucjami kultury, oraz przedstawicielami inicjatyw kulturalnych na arenie międzynarodowej. Od marca 2022 r. Galeria Savchenko działa również jako Centrum Koordynacji Wolontariatu Pomocy Obrońcom Ukrainy i Uchodźcom – obywatelom poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji. 

Serhij Savchenko jest autorem opracowania graficznego wydawnictwa "Projekt Antonycz" i grafiki głównej niniejszej strony.